Aziz Nesin Sözleri ve Alıntıları

Aziz Nesin Sözleri ve Alıntıları


Köylülerin pazarlık ederken neden saatlerce birbirlerinin elini sıkıp salladıklarını anlamıştım. Hangisinin eli kuvvetliyse öbürünü canından bezdirip pazarlığı kazanıyordu.

“Onbeş yıl oluyor. Babıâli’ye aşk şiirleriyle girdim, yokuşun alt başından ellerim kelepçeli çıktım.
Bir küçük, bir güdük kalem ki, şeflerin, diktatörlerin, yardakçıların, bütün bu kör nişancıların hıncına, gayzına, gazabına hedef oldu.Bütün suçum, kendilerini arıbeyi sanan eşekarılarını tedirgin etmiş olmamdır.”

Çıkacağız bu yokuşu, çıkacağız, çünkü sorunlarımız oranında özgür olabiliyoruz; kaçış, kurtuluş değil.

İnsan, anılarının toplamı.

Daha ganyan bayisine gidecek miilet, asacaksanız asın artık!!!Bunca eğlence, bunca şenlik, bunca ala ala hey varken, yine de kimileri canları sıkılıp, "E artık getireceklerse getirsinler de assınlar!", Ne zaman asacaklar canım, sabah oldu işte... " diye söylemektedi.

Denk gelen insan tipolojisi!!!!Sonra bir tersi dönmüş, meteliksiz kalmış. Benim de huyumdur ,nerde tersi dönenler, nerde mirasını yiyip meteliksiz kalanlar varsa, onları arayıp bulur, onlarla arkadaş olurum.

Tahrirat Katibi Rıza Bey,
-Yahu, siz delirdiniz besbelli dedi. Evine gitmek olmaz. Bikere evine gittiniz, herif hepinizin elinden gönül rızanızla avanaklık senedi aldı. Bidaha giderseniz, "Ulan bunlar akıllanmamış," der, bu sefer karılarınızın nikahını üstüne yapar.

Kan tutar, adam asma tutmaz!!!Yaşlı bir adam arkadaşına, kan görmeye hiç dayanamadığı için tavuk kesilirken bile oradan kaçtığı halde, insan asılınca kan atmadığından seyredebildiğini, bu yüzden hiçbir asılma törenini kaçırmadını anlatıyordu.

Benim doğduğum gün
Günler uzamaya başlar
Öyle bir öleceğim ki
Geceler uzamaya başlayacak
Ve öyle bir öleceğim ki
Günlerle gecelerden başka
Hiçkimse öldüğümü anlamayacak

Yaslı gittim, şen geldim
Bana bir yudum su ver,
Çok uzak yoldan geldim.

Uslanma hiç hep deli kal
Büyüme sakın çocuk kal
Es deli deli böyle kal
Son harmanında sevdanın
Tüken toz toz savrula kal
Suçüstü bulmalı ölüm
Ölürken de sevdalı kal

Milyonerliği, iyilikseverliğinden çok daha eskidir. Önce milyoner, ölümüne pek az kala da iyiliksever oldu

İnsanın doğup büyüdüğü yer gibi var mı?

".. yüreği yanası da su bulamayası!.."

Muhallebicideki Kızİşte bunlar deli olmalıydılar. Üçümüz de böyle dedik. Hiç deli olmasalar, ne diye durup dururken öyle kahkahalar atsınlardı? Sonra ne diye "Kuleliler..." diye bağırıp duracaklardı. Üstlerinde beyaz gömlekler olduğunu da görmüştük. Demek o beyaz gömlekler hastane kılığıydı. Ne de güzel kızlardı... Çünkü bize o yaşta bütün kızlar güzel görünüyordu.Aziz Nesin sözleri ve alıntıları facebook, twitter, pinterest yada instagram gibi popüler sosyal paylaşım sitelerinde paylaşarak ruh halinizi ve düşüncelerinizi etkili bir şekilde yansıtabilirsiniz.

0/Yorum Yaparsanız Seviniriz/Yorumunuz Var

Daha yeni Daha eski